verze pro tisk

Bílý a červený zámek v Hradci nad Moravicí

22. březen 2014

Zámek v Hradci nad Moravicí patří k těm nejvíce fascinujícím u nás, jsou to totiž vlastně zámky dva. A ne jen tak ledasjaké.

Jeho historie sahá až do jedenáctého století, král Přemysl Otakar II. ho nechal vystavět do podoby parádního hradu a jedním z dalších majitelů byl i Záviš z Falkenštejna. Pozdně renesanční přestavbou koncem šestnáctého století byly položeny základy tzv. Bílého zámku. Tři staletí později byl postaven tzv. Červený zámek, tedy jeho hospodářská část, Bílá věž a hradební zeď. Během prohlídky se návštěvníci mohou těšit například na dámský rokokový salónek, jídelnu, knihovnu, kulečníkový salónek, zámeckou kapli nebo erbovní sál.

Celý areál doplňuje nádherný park o ploše šedesáti hektarů, což z něj činí druhý největší na území Moravy a Slezska. Volně se otevírá do krajiny, kde na něj navazuje rozsáhlý lesopark. Jeho nejvyšším místem je Bezručova vyhlídka, vidět je z ní až na Jeseníky. A některé zdejší stromy pamatují i třicetiletou válku!

Zámek Hradec nad Moravicí leží ve stejnojmenném městečku vedle silnice spojující Opavu s Novým Jičínem. Základní vstupné je rovná stovka a otevřeno je od dubna do října.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!