verze pro tisk

Památky UNESCO v Čechách

19. červenec 2017

Nádherná historická města, zámky, obce… Znáte všechny památky UNESCO, kterými se Česká republika může pochlubit? Pojďme si je postupně představit – vzhledem k malé rozloze naší země jich je docela dost. Začneme památkami UNESCO na území Čech.

Historické centrum Prahy

Jako první byla do seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsána historická část centra Prahy. Jejím hlavním lákadlem je největší hradní komplex na světě Pražský hrad. Česká metropole se však může pyšnit i dalšími skvosty jako Karlův most s mosteckými věžemi, chrám svatého Mikuláše, Židovský hřbitov a okolní synagogy, Staroměstská radnice s orlojem, Valdštejnský palác, Čertovka či areál Klementina. Je tu celá řada zahrad, kostelů, klášterů a v roce 2010 se Praha na seznamu světového dědictví rozšířila též o zámecký park v Průhonicích.

Historické centrum Českého Krumlova

Středověké jádro jihočeského města Český Krumlov má úžasnou atmosféru, proto bylo na list světového dědictví UNESCO zařazeno ve stejném roce jako Praha. Druhý nejrozsáhlejší hradní a zámecký komplex u nás, jedinečná městská zástavba či kamenné uličky vás naprosto uchvátí.

Historické centrum Kutné Hory

Magická Kutná Hora komisaře UNESCO nadchnula svým starobylým městským jádrem a jeho klenoty (Vlašský dvůr, měšťanský Kamenný dům, gotický kostel svatého Jakuba a další). Největším lákadlem pro turisty je však chrám svaté Barbory.

Vesnická památková rezervace v Holašovicích

Středověký systém obytných domků Holašovice se skládá z 23 kulturně chráněných usedlostí (ve stylu tzv. selského baroka), dále ze 120 budov a studny s dřevěnou pístovou pumpou. Unikátní je Selský dvůr čp. 6, v kterém se bydlí nepřetržitě od roku 1530.

Zámek v Litomyšli

Město Litomyšl, rodiště slavného skladatele Bedřicha Smetany, se na seznam UNESCO dostalo především díky renesančnímu zámku z druhé poloviny 16. století s nádhernou sgrafitovou výzdobou fasád. Za vidění ovšem stojí celé jeho historické jádro.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!