verze pro tisk

Lyžování a ubytování v Jeseníkách

8. únor 2023

Ani zdaleka nedosahují pověsti druhé největší lyžařské oblasti u nás. Je to celkem škoda, neboť zajímavých ski areálů - a často bez nekonečných front - je v Jeseníkách celkem dost.

Jeseníky jsou druhé nejvyšší pohoří v České republice. Nachází se tam dokonce nejvyšší bod naší republiky – vrchol vysílače na Pradědu se vypíná do 1 653 metrů, tedy o plnou padesátku více, než má krkonošská Sněžka.

Lyžování v Jeseníkách zima 2022/3

Pro Jeseníky jsou typická velká převýšení, vhodná pro dlouhé a rychlé lyžařské tratě. V rozsáhlém jesenickém podhůří si zároveň přijdou na své rodiny s menšími dětmi a začátečníci.

  • Náš tip: Podívejte se, jak to vypadá s lyžováním v nedalekých Orlických horách.

Města, ze kterých dosáhnete největší část lyžařských středisek v Jeseníkách, jsou Šumperk, Bruntál, Jeseník a Vrbno pod Pradědem. Za součást jesenického lyžařského regionu lze považovat i Králický Sněžník, zvedající se nad Králíky a Starým Městěm.

Červenohorské sedlo, běžky, boby, sjezdovky

Nejblíže k městu Jeseníku se rozkládá SKI areál Lázeňský vrch a především Ski Centrum Miroslav Lipová Lázně se sedačkovou lanovkou a osvětlenou sjezdovkou. Stejným vybavením se pyšní také Skipark Filipovice, blízko nějž poskytuje komfortní ubytování, zejména pro rodiny s malými dětmi, hotel Stará Pošta.

Po horské silnici z Filipovic směrem na Šumperk nakonec vyšplháte až do výšky tisíc metrů pod Velký Klínovec. Výtečné lyžařské podmínky tam nabízí rozsáhlý Ski areál Červenohorské sedlo. Zahrnuje také bobovou dráhu a tratě pro běžecké lyžování.

Ski Petříkov, Ski Ramzová a ski areál Praděd

I když by se zdálo, že výš už to nejde, opak je pravdou. Ski areál Praděd na Ovčárně, do kterého dojedete z Vrbna pod Pradědem, je nejvýše položeným zimním střediskem v českých horách. Vleky vás tady vyvezou až do výšky téměř 1 450 m n. m.

Nabídku centrálních Jeseníků doplňuje Ski areál Kouty nad Desnou umístěný blízko hotelu Diana ve Velkých Losinách. Na západních svazích jsou v provozu další dva význačné areály, Ski areál Kaste Petříkov občas dokonce označovaný jako „moravský Kitzbühel“ a Ski areál Ramzová se sedačkovou lanovkou vedoucí až na vrchol Šeráku. Příhodným hotelem v jejich dosahu je Kolštejn relax centrum v Branné.

Lyžařský areál Karlov a Čerťák

Nedaleko Bruntálu byl vybudován Ski areál Čerťák, který však leží docela nízko a sází tak na vydařenou zimu, nebo se jistí dostatkem sněhových děl. Nejvíce přepravních zařízení má Ski aréna Karlov pod Pradědem u Malé Morávky. Další ski areály v Jeseníkách jsou:

  • Skicentrum Pawlin - Karlov pod Pradědem,
  • Ski areál Kopřivná,
  • SKI areál Klobouk - Karlov pod Pradědem,
  • JONAS PARK Ostružná,
  • Ski areál Branná,
  • Ski areál Paprsek.

Lyžování v Králickém Sněžníku

lyžařské podmínky nabízí i sousední Králický Sněžník. Důkazem budiž SKITECH Kunčice a hvězdicovitý Ski areál Kraličák s 2 lanovkami a 7 vleky. Skvěle si zalyžujete i ve Ski areálu Dolní Morava pod rozhlednou Stezka v oblacích. Ubytovat se můžete v hotelu Vista.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!