Do SOOSu na sopky a dinosaury
18. březen 2013Jestli nějaká přírodní oblast u nás vypadá opravdu jako z jiného světa, pak je to rezervace SOOS nedaleko Františkových Lázní. Pozoruhodně zní už název SOOS pocházející z němčiny, kde označuje bažinu. Zdejší, zhruba dva čtverečné kilometry rozlehlá, měsíční krajina plná pramenů (včetně největšího z nich, Císařského) a bahenních vývěr je vlastně rašeliniště na dně vyschlého slaného jezera.
Vede jím 1 200 metrů dlouhá naučná stezka (z velké části po dřevěných lávkách), z níž je možné pozorovat dozvuky dávné vulkanické činnosti v podobě tzv. mofet. Ty se laicky nesprávně nazývají bahenní sopky, jelikož probubláváním oxidu uhličitého trychtýřovitými prohlubněmi vzdáleně připomínají sopky skutečné. Jejich činnost je nejefektivnější v zimě a brzy na jaře. Volně tu rostou masožravé rostliny jako rosnatka nebo bublinatka a při troše štěstí lze zahlédnout vzácného tesaříka obrovského a jeřába popelavého.
Z návštěvy areálu, který je za poplatek otevřený od března do listopadu, budou nadšeny i děti. K vidění je totiž ještě krytý pavilon Dějiny Země plný dinosaurů, stanice pro záchranu živočichů s řadou malých pacientů, geopark, miniaturní dančí obora, Muzeum přírody a úzkokolejka Kateřina.
Nejlépe se do SOOSu dostanete autem (disponuje pohodlným parkováním), i když asi pětikilometrový pěší či cyklistický výlet po červené značce z Františkových Lázní také není k zahození.
Fotogalerie
Fotogalerie SOOS
[290x189 11 KB] |
Fotogalerie SOOS
[290x198 21 KB] |
Fotogalerie SOOS
[290x216 18 KB] |
Fotogalerie SOOS
[290x232 18 KB] |
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!