verze pro tisk

Hrad Lipnice nad Sázavou, bašta šlechty a Haška

23. listopad 2020

Patří k nejmohutnějším českým hradům, které založila šlechta. Při jeho prohlídce se dozvíte spoustu zajímavostí ze života ve vrcholném a pozdním středověku. A navíc se můžete pokochat krásnými vyhlídkami do kraje. Impozantní hrad Lipnice nad Sázavou se rozhodně vyplatí navštívit, třeba i během výletu Posázavím. V jeho sousedství stojí i pěkný kostel sv. Víta.

Hrad Lipnice se vypíná na 600 m vysokém pahorku uprostřed stejnojmenné obce v kraji Vysočina. K řece Sázavě to odsud je asi 12 minut autem, nejbližší větší města jsou Humpolec, Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou. Zaparkovat lze na návsi před městským úřadem.

Hrad Lipnice. Zajímavosti, data, informace

Hrad Lipnici založili páni z Lichtenburka (rod Ronovců) na počátku 14. století. Později na něm sídlili bohatí Trčkové z Lípy. Stojí na skalnaté vyvýšenině mezi dvojicí kopců, aby střežil široké okolí – především město Brod, stříbrné doly a kupecké stezky.

Na prohlídce Lipnice se seznámíte s hradní architekturou, muzeem, archeologickou expozicí, studnou, gotickou kaplí či se sklepením s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Návštěvníky zde kdysi prý prováděl i slavný spisovatel Jaroslav Hašek, který v Lipnici nad Sázavou zemřel – jeho památník se nachází v podhradí a jeho hrob na hřbitově pod zříceninou Bílá věž.

Důležité informace o hradu Lipnice nad Sázavou a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba: duben, září, říjen o víkendech 10–15 h, konec května, červen 10–15 h, prázdniny 9–17 h (vždy kromě pondělí)
  • Vstupné: základní 120 Kč
  • Přístupnost: pěšky, autem, autobusem
  • Nadmořská výška: 600 m n. m.
  • Poloha: 49°36′47″ s. š., 15°24′49″ v. d.
  • Webové stránky: Hrad Lipnice

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!