verze pro tisk

Kuk na Kuks, je to na celý den

26. březen 2013

Částečně zachovaný areál zámeckých lázní u vesnice Kuks na Královehradecku patří spolu se souborem soch v nedalekém Novém lese k nejohroženějším světovým památkám. Jeho prohlídka je ideálním celorodinným výletem.

Areál se zámkem, lázněmi, kolonádou, knihovnou, kašnami a hostincem nechal postavit na konci 17. století hrabě František Antonín Špork. Bohatá sochařská výzdoba je dílem významného barokního umělce Matyáše Bernarda Brauna. Stavby však postupně chátraly a většina z nich byla stržena v roce 1901.

Dnes mohou návštěvníci obdivovat kaskádovité schodiště, hospital se šporkovskými expozicemi a s Českým farmaceutickým muzeem, kostel Nejsvětější Trojice,  šporkovskou hrobku a zrekonstruovaný hostinec U Zlatého slunce. A pochopitelně Braunovy sochy – na terase před hospitalem stojí 24 postav symbolizujících ctnosti a neřesti, další jsou v barokní zahradě a ty nejznámější stojí v rámci Betlému v Novém lese (asi čtyři kilometry po červené).

Kuks leží u silnice z Jaroměře do Dvora Králového a parkování zajišťují dvě parkoviště, jedno u hlavní silnice, druhé dole u Labe. Otevírací doba areálu je od dubna do října a vstupné na všechny tři okruhy vyjde na 140 Kč.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!