verze pro tisk

Lanškroun

16. září 2021

Barokní zámek Lanškroun se zámeckými zahradami, na který navazuje kostel sv. Václava, zabírá podstatnou část historického centra města Lanškrouna.

Zámek Lanškroun se nachází v centru města Lanškroun mezi náměstím A. Jiráska a ulicemi 28. října, Třešňoveckou a Na Valech. Kolem vede třída Dobrovského, součást hlavní silnici č. 43 ze Svitav do Štítů na východě Pardubického kraje. Je to v okrese Ústí nad Orlicí, pod Zábřežskou vrchovinou pahorkatině vrchů. Do Pardubic i do Olomouce je odsud je zhruba 70 kilometrů.

Zámek Lanškroun – historie, zajímavosti, prohlídka

Za legendární zakladatele Lanškrouna se považovali germánští Hermudři. Původně stával na místě lanškrounského zámku rozlehlý augustiniánský klášter, který založil litomyšlský biskup Petr Jelito roku 1371. Město Lanškroun vlastnili od 15. století Kostkové z Postupic, kteří klášter postupně přebudovávali na zámek. Později ho vlastnili Pernštejnové, renesanční přestavbu uskutečnil Adam Hrzán z Harasova a současnou podobu získal za Lichtenštejnů. V okolí lanškrounského zámku prý strašil přízrak zlého správce Riedla. Mezi zdí z Jiráskova náměstí a přístavkem jižního křídla stojí buk z 19. století. V zámku je možná prohlídka, jsou zde stálé expozice a často se tu konají výstavy.

Důležité informace o zámku Lanškroun a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba: út–ne 9–16 h (přestávka 11.30–13)
  • Vstupné: základní 60 Kč, snížené 30 Kč
  • Adresa: nám. A. Jiráska 1 – zámek, 563 01 Lanškroun
  • Nadmořská výška: 377 m n. m.
  • Poloha: 49°54′48,07″ s. š., 16°36′49,21″ v. d.
  • Webové stránky

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!