verze pro tisk

Náchod, zámek, kde bydlela kněžna z Babičky

6. říjen 2013

Uprostřed města Náchod se vysoko nad Masarykovým náměstím vypíná stejnojmenný renesanční zámek. Právě tady sídlila Kateřina Zaháňská, oblíbená paní kněžna z Babičky Boženy Němcové.

Náchod patří k našim nejkrásnějším stavbám. Jeho historie začíná ve středověku, původní hrad ze třináctého století však nechal rod Smiřických přestavět v letech 1554 až 1614 na renesanční zámek. Další, tentokráte barokní přestavba proběhla v polovině sedmnáctého století. Navíc přibyla zámecká kaple od Carla Luraga a Piccolominiho křídlo. Vévoda Petr Kuronský tady později dokonce nechal zřídit zámecké divadlo.

Magnetem zámku Náchod jsou medvědi Dáša a Ludvík, kteří obývají medvědárium v zámeckém příkopu, největší svého druhu u nás. Dále se zámek pyšní bohatou sbírkou maleb (včetně obrazů nejrůznějších zátiší) a bruselských gobelínů. Prohlédnout si ovšem lze i gotické sklepy, hladomornu či dětský pokojík z přelomu 19. a 20. století. Po zdolání zámecké věže se otevírá krásný rozhled na město a k pohodovým procházkám láká anglický park s francouzskou zahradou.

Zámek Náchod je pro veřejnost otevřený od dubna do října. Vstupné záleží na zvoleném prohlídkovém okruhu, základní činí 100 Kč.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!