verze pro tisk

Orlík je schwarzenbergská pýcha nad přehradou

14. leden 2013

Píše se začátek 18. století. Jan Kristian Eggenberg je posledním mužem svého rodu a své rozsáhlé dědictví odkazuje příbuzným manželky Ernestiny – Schwarzenbergům. Tak se stal slavný rod po dlouhé řadě předchůdců (mimo jiné i Švamberků, jimž byly majetky zkonfiskovány po Bílé hoře) také majitelem jihočeského zámku Orlík. Ten na místě bývalého dřevěného hrádku na skalnatém ostrohu nad Vltavou postavil jako hrad císař Karel IV. Díky své poloze byl takřka nedobytný.

V dnešní době zámek vlastní Jan Schwarzenberg, syn politika Karla Schwarzenberga, pocházejícího z mladší rodové větve založené v roce 1802 Karlem Filipem, polním maršálkem porazivším Napoleona. O nedobytnosti stavby nemůže být dnes ani řeč. Zaprvé proto, že zámek se oproti původnímu hradu změnil takřka k nepoznání a zadruhé z důvodu Orlické přehrady, jejíž hladina je o 80 metrů výše než dříve řeka.

Zámek už také není trvale obydlen a může tak vždy od dubna do října plně sloužit turistům, kteří tu obdivují především nejčistší podobu empírového slohu u nás.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!