verze pro tisk

Orlík je schwarzenbergská pýcha nad přehradou

14. leden 2013

Píše se začátek 18. století. Jan Kristian Eggenberg je posledním mužem svého rodu a své rozsáhlé dědictví odkazuje příbuzným manželky Ernestiny – Schwarzenbergům. Tak se stal slavný rod po dlouhé řadě předchůdců (mimo jiné i Švamberků, jimž byly majetky zkonfiskovány po Bílé hoře) také majitelem jihočeského zámku Orlík.

Půvabný zámek Orlík nad Vltavou se nachází v obci stejného jména poblíž Mirovic ve Středočeském kraji. Kousek od něj vede silnice I/19, díky které je dobře dostupný. Míří k němu také značené turistické a cyklistické trasy včetně naučné stezky Orlík - Zvíkovské Podhradí.

Historie zámku Orlík

Orlík postavil na místě bývalého dřevěného hrádku na skalnatém ostrohu nad Vltavou jako hrad císař Karel IV. Díky své poloze byl takřka nedobytný. V dnešní době zámek vlastní Jan Schwarzenberg, syn politika Karla Schwarzenberga, pocházejícího z mladší rodové větve založené v roce 1802 Karlem Filipem, polním maršálkem porazivším Napoleona.

O nedobytnosti stavby nemůže být dnes ani řeč. Zaprvé proto, že zámek se oproti původnímu hradu změnil takřka k nepoznání a zadruhé z důvodu Orlické přehrady, jejíž hladina je o 80 metrů výše než dříve řeka. Zámek už také není trvale obydlen a může tak vždy od dubna do října plně sloužit turistům, kteří tu obdivují především nejčistší podobu empírového slohu u nás.

Důležité informace o zámku Orlík a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba: duben, květen, září, říjen 916 (víkendy), červen 917 (víkendy), červenec a srpen 917 (denně kromě pondělí)
  • Vstupné: 450 Kč (dospělí)
  • Nadmořská výška: 370 m
  • Dostupnost: autem, červená, modrá a zelená turistická značka, cyklotrasa č. 1155
  • Poloha: 49°30′46″ s. š., 14°10′11″ v. d.
  • Webové stránky

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!