verze pro tisk

Pravčická brána, kandidát na div světa

11. březen 2013

Česká republika se může pochlubit celou řadou skutečných přírodních rarit evropského formátu, ovšem většina z nich je kvůli své nenápadnosti nebo slabé propagaci spíše neznámých. Výjimku tvoří třeba semifinalista soutěže o nových sedm divů světa Pravčická brána, rozpětím oblouku 26,5 a výškou otvoru 16 metrů největší evropský skalní most.

Je součástí národního parku České Švýcarsko a na první pohled uchvátí svým vzhledem i zasazením do efektní přírodní scenérie zdejších pískovcových skal. Vstup na ní je sice uzavřený, ale to vynahrazuje několik vyhlídek v bezprostředním okolí s dalekým rozhledem. Výletní zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881 ukrývá restauraci a galerii fotografií.

K Pravčické bráně míří dvě trasy, obě po červené turistické značce. První, kratší (asi 2 km) a náročnější, vede z Hřenska Dlouhým dolem. Druhá, delší (asi 4 km) a snadnější, se kroutí z druhé strany od obce Mezní Louka. Vlastní vstup do areálu (v letních měsících denně, v zimních jen o víkendech) brány je zpoplatněn.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!