verze pro tisk

Rozhledna Křížový vrch u Stodu

17. červenec 2016

U města Stod, asi 20 kilometrů jihozápadně od Plzně, se nachází rozhledna Křížový vrch. V roce 1755 byl v těchto místech vystavěn barokní kostel, ten byl však později zbourán a roku 1862 postaven nový, ke kterému byla ve 20. století přistavěna věž sloužící i jako rozhledna. Její prostory poté sloužily jako vojenská pozorovatelna, jež byla armádou opuštěna až v roce 1955 a začala chátrat. V roce 2004 došlo k jejímu obnovení a byla zpřístupněna pro veřejnost.

Z rozhledny je nádherný výhled na okolí Plzně, vesnici Chotěšov, město Stod a kopce Českého lesa. Přes Křížový vrch, sahající do výše 487 metrů, vede naučná stezka z Černotína do Chotěšova. Jeho původní název zněl Vrabina a dříve na jeho vrchu stál dřevěný kříž.

Parádní rozhled na Plzeňsko za hubičku

Rozhledna Křížový vrch je přístupná od dubna do října, a to o víkendech a ve státní svátky od 10 do 17 hodin. Mimořádně je otevřena v době konání akcí, jako je Slet čarodějnic (30. 4.), Letní slavnost (5. 7.) a závody horských kol (v září). Vstupné je jednotné 10 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Nedaleko rozhledny Křížový vrch je k dispozici řada možností luxusního ubytování v Plzeňském kraji. Najděte si v našem katalogu luxusní hotel podle svých potřeb a udělejte si výlet na rozhlednu Křížový vrch!

Důležité informace o rozhledně Křížový vrch a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba: duben - říjen (víkendy a státní svátky 10-17 h)
  • Vstupné: dospělí 10 Kč, děti zdarma
  • Přístupnost: pěšky, věž bez výtahu
  • Nadmořská výška: 487 m n. m.
  • Adresa: Křížový vrch u Stodu
  • Poloha: 49.6218856N, 13.2127675E
  • Webové stránky

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!