verze pro tisk

Vojenské památníky v Telnici

16. duben 2016

Moravská víska Telnice ležící asi 17 kilometrů za Brnem směrem na Hodonín je sice poměrně malá, avšak ve svém katastru má hned dva význačné vojenské památníky. Nelze je přehlédnout, neboť se nacházejí hned u hlavní cesty na Masarykově náměstí.

Jeden pomník, tvořený dojemným sousoším vojáka, klečící matky a stojícího dítěte, je věnován obětem první světové války. Dočtete se na něm doslova: „Za svobodu vlasti padlým spoluobčanům ve světové válce 1914-1918 postavili vděční katoličtí spoluobčané z Telnice v jubilejním roce 10letého trvání naší samostatnosti roku 1928.“ Nad nápisem je křesťanský kříž a pod nápisem následuje seznam všech padlých občanů obce.

Připomínka hrůz i hrdinství velkých válek

Druhý pomník je pro změnu zasvěcený telnickým obětem druhé světové války. Přečíst si lze jména občanů města, kteří zahynuli při náletech mezi roky 1944 a 1945, i těch, kteří v letech 1939 až 1945 nepřežili pobyt v koncentračních táborech.

Seznamy doplňují rusky vyvedená jména sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování obce Telnice 24. dubna 1945. Jejich hrdinský čin si můžete připomenut i na pamětní desce na místním obecním úřadě.

Okolí Telnice ukrývá řadu možností luxusního ubytování na jižní Moravě. Vyberte si v našem katalogu luxusní hotel podle svých potřeb a udělejte si výlet k vojenským památníkům v Telnici!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!