verze pro tisk

Za bohatstvím hradu Žebrák

9. březen 2016

Zřícenina gotického hradu Žebrák se nachází kousek od stejnojmenné obce v okrese Beroun. Nejvýraznější částí hradu je vysoká věž, dnes sloužící jako rozhledna. Dochovaly se také zbytky kaple svatého Apolináře a svaté Markéty. K hradu se lze dostat po modré turistické značce, přetínající blízkou dálnici D5. Prohlídky jsou bez průvodce a jsou možné jen v letní sezóně, od dubna do září.

Hrad Žebrák byl postaven ve druhé polovině třináctého století a v době panování Jana Lucemburského se dostal do vlastnictví českých králů. V době vlády Karla IV. a Václava IV. došlo k výrazným úpravám. Od roku 1395, kdy hrad zasáhl požár, začal chátrat, a to i díky výstavbě nového hradu Točníku. Věž byla znovu zpřístupněna až po rekonstrukci v 80. letech 20. století.

Navštivte jeden z nejznámějších královských hradů u nás

Zřícenina Žebrák se nachází na okraji CHKO Křivoklátsko a je obklopena krásnými lesy. Necelý kilometr je od ní vzdálený zmíněný hrad Točník a asi 6 kilometrů směrem na jih narazíte na rozhlednu Třenická hora. Okolí je protkáno řadou turistických tras, proto je ideální k výletům a procházkám.

Okolí hradu Žebrák též nabízí dostatek možností luxusního ubytování ve Středočeském kraji. Najděte si v našem katalogu luxusní hotel podle svých snů a udělejte si výlet na hrad Žebrák!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!