verze pro tisk

Za Peklem do Českolipska

23. srpen 2014

Kdo by se nechtěl aspoň jednou podívat na to, jak vypadá peklo? V České Lípě objevíme vedle spousty památek a malebného okolí i několik míst s Peklem samotným přímo spojená.

Robečský potok, který je hlídán majestátnými skalami, tu vytváří malebnou dolinu trefně nazývanou Peklo. Již majitel panství Karel Kounic uspořádal okolí zámku Zahrádky do romantické podoby a do plánu zapojil i toto údolí. Potok splavnil, takže tehdejší šlechta mohla vyjíždět na člunech a kochat se krásou přírody. Samo Peklo dokonce sloužilo jako úkryt pro místní lidi za doby třicetileté, prusko-rakouské i druhé světové války.

Na šálek lahodné kávy můžeme zavítat přímo do Pekelných dolů. Ty jsou vyhloubené v pískovci v údolí Svitávky mezi Velenicemi a Lindavou, které se nachází ani ne pět kilometrů od Zákup. Ale nemusíte se bát, že byste poté voněli po síře a dýmu z pekelných ohňů. Místo čertů tu sídlí motorkářský klub. Přístup sem však mají i ti, kteří nejsou zastánci dvou rychlých kol a kožených bund. Někdo tohle působiště může znát pod názvem Lindavské komory. Za druhé světové války se zde schovávala nacistická továrna Nautilus. Zkrátka romantika vskutku ďábelská.

Důležité informace o Pekle a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba: celoročně
  • Vstupné: zdarma
  • Přístupnost: pěšky, autem na parkoviště rybník Dubice,
  • Nadmořská výška: 250 m n. m.
  • Adresa: Česká Lípa, Zahrádky
  • Poloha: 50°39′19″ s. š., 14°30′44″ v. d.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!