verze pro tisk

Baťův kanál

15. březen 2013

53 kilometrů dlouhý, zhruba dvanáct metrů široký a 1,5 metru hluboký Baťův plavební kanál spojující Kroměříž se slovenskou Skalicí a s Hodonínem je turistická vodní cesta, kterou je možné využít k plavbě, k prohlídce technických zajímavostí nebo k účasti na kulturně-společenských akcích.

Vybudován byl mezi lety 1934 až 1938 podnikatelem Tomášem Baťou, částečně jako umělý kanál, částečně s využitím řeky Moravy. Na jeho trase se nachází čtrnáct plavebních komor, pohyblivé jezy, 23 mostů s podchody a řada památek jako lanovka na přetahování člunů (Vnorovy), uhelný výklopník (Sudoměřice) apod.

Provoz tu začíná zpravidla odemykáním plavební sezóny 1. května a končí jejím zamykáním 28. října. K plavbám lze použít celou škálu plavidel od malých motorových člunů ke kratším vyjížďkám přes pravidelně plující velké výletní lodě s průvodcem až po řiditelné hausbóty, v nichž lze trávit třeba i týdenní dovolenou. Všechna jsou k dispozici v deseti přístavech a v řadě z 16 přístavišť.

Další možností, jak Baťův kanál a jeho blízké okolí poznat, je využití nenáročné cyklistické stezky (vhodné i pro kočárky či inline bruslaře) o délce asi 80 kilometrů.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!