verze pro tisk

Černá věž Plzeň

9. únor 2022

Vodárenská věž (Černá věž Plzeň) sloužila do konce 19. století, dnes zde funguje galerie moderního umění a muzeum věnované významné rodině Škodů.

Černá věž se nachází u Mlýnské strouhy v Křižíkových sadech v historickém centru Plzně na tzv. Vnitřním Městě. Je to u křižovatky ulic Pražská a sady 5. května, vedle Masných krámů a Pražského mostu, nedaleko plzeňského historického podzemí, františkánského kláštera a katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Dobře se k ní dostanete tramvají (zastávka Náměstí Republiky), trolejbusem (zastávka Anglické nábřeží) či autobusem (zastávka Na Rychtářce).

Černá věž – historie, zajímavosti, prohlídka

Na pětipatrovou Černou (Vodárenskou) věž se čtvercovým půdorysem a jehlanovou střechou navazuje jednopatrový vodární dům. Tvořila také součást městského opevnění, postavena byla kolem roku 1540 a svému účelu sloužila od poloviny 16. do konce 19. století.

Sklepní prostor Černé věže tvoří součást prohlídky plzeňského podzemí (vstup na ni je z ulice Veleslavínova 6). Vrchol věže bohužel není přístupný veřejnosti.

Důležité informace o Černé věži v Plzni a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba: po–pá, 10–18 h
  • Vstupné: 200 Kč (muzeum), zdarma (galerie)
  • Poloha: 49°44′52,77″ s. š., 13°22′50,4″ v. d.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!