verze pro tisk

Mohyla míru, vzpomínka na obří bitvu

14. říjen 2015

Asi 18 kilometrů od Brna u obce Újezd u Brna najdete Mohylu míru. Postavena byla mezi lety 1910 až 1912 na počest všech obětí známé Bitvy tří císařů u Slavkova.

Mohyla míru je mohutný památník v krásném secesním stylu. Jedná se o čtyřboký komolý jehlan vysoký 26 metrů. Její vrchol zdobí velký měděný kříž stojící na zeměkouli. Kolem jehlanu jsou čtyři sochy znázorňující štítonoše, pod mohylou je umístěna křesťanská kaple (vstupné 20 Kč).

V letních měsících je ve večerních hodinách Mohyla míru krásně osvětlena, v listopadu a prosinci se u ní konají velké pietní a vzpomínkové akce.

Interaktivní muzeum Bitvy u Slavkova

Poblíž Mohyly míru najdete muzeum s moderní multimediální expozicí „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805“. Její prohlídka trvá necelou hodinu a stojí 70 Kč (35 Kč pro děti). Velmi atraktivní formou vás nechá nahlédnout na Bitvu tří císařů z nevšedního úhlu pohledu. Vedle řady zajímavých exponátů jsou v muzeu ještě umístěny dotykové obrazovky s množstvím odborného textů, obrázků a filmových scén.

Kousek od Mohyly míru můžete nechat své auto na parkovišti, k němuž se dostanete po silnici ze Šlapanic přes Prace do Újezdu u Brna. Vedle muzea vás čeká pěkné posezení v kavárně, v níž je otevřen také malý obchůdek se suvenýry.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!