verze pro tisk

Podzimní svátky na českých horách. Tipy na prodloužený víkend

16. září 2022

Letošní podzimní svátky přímo vybízejí k pobytu na horách. Dny pracovního volna vycházejí mimo sobotu a neděli, takže ve spojení s jedním, dvěma dny dovolené získáte krásné prodloužené víkendy.

Termíny podzimních svátků 2022

Den české státnosti

Středa, 28. září: prodloužený víkend 24. 9. – 28. 9. nebo 28. 9. – 2. 10.

Den vzniku samostatného československého státu

Pátek, 28. října: prodloužený víkend 28. 10. – 30. 10.

Den boje za svobodu a demokracii

Čtvrtek, 17. listopadu: prodloužený víkend 17. 11. – 20. 11.

České hory jsou na podzim nádherné. Podívejte se na několik tipů na prodloužený víkend s kvalitním ubytováním a zajímavým výletem:

Antonie (Jizerské hory)

Poznat podzimní Jizerky z jejich druhé (severní) strany umožňuje luxusní hotel Antonie ve Frýdlantu. Pěšky to z něj máte do historického centra s vyhlídkovou radniční věží i na krásný Frýdlantský zámek a pokud autem dojedete do několik minut vzdálených Hejnic, můžete se vydat do jizerských kopců.

podzimni-svatky-01-jizerske-hory.jpg

Tip na výlet z hotelu Antonie

Autem hotelu z Antonie dojeďte (asi 20 minut) na parkoviště u opulentního bývalého kláštera františkánů a po červené vystoupejte – s odbočkou na vyhlídku Ořešník – k vodopádu Velký Štolpich. Po žluté pokračujte na rozcestí Nad Černým potokem, odkud začnete sestupovat po zelené. Nezapomeňte si odskočit na fascinující skalní útvar Frýdlantské cimbuří a na rozcestí U Liščí chaty odbočit na žlutou, která vás zavede zpět k autu.

 • Délka: 15 km
 • Převýšení: 714 m
 • Občerstvení na trase: ne

Diana (Jeseníky)

Lázeňský hotel Diana tvoří součást termálních lázní Velké Losiny, nevelké, ale příjemné obce na jihozápadním okraji Jeseníků. Hned vedle hotelu se táhne ohrada veřejně přístupné (za poplatek) obory Eco park s daňky, divočáky, muflony a ovcemi. Směrem k vesnici, která se pyšní zámkem, Muzeem papíru a památníkem čarodějnických procesů, se nachází pivovar Zlosin. Líbezné kopečky se rozkládají všude kolem, ale pravé hory se zvedají východním směrem. Jen se tam vypravit.

podzimni-svatky-02-jeseniky.jpg

Tip na výlet z hotelu Diana

Hned u hotelu Diana se dáte po modré značce až na rozcestí Pod Lázeňským vrchem. Z něj po žluté (pozor na pasoucí se dobytek) projdete Rejchartice a na rozcestí Nad skálami začnete sledovat zelenou. Po ní dojdete na vyhlídku Městské skály, pokocháte se rozhledem a vydáte se zpět po zelené a pak po žluté do Rejchartic na rozcestí U mostu. Odsud po modré zamíříte pod Přední Bukový kopec (s malou odbočkou po žluté k rozhledně), přes Strážník až k zámku Velké Losiny. Dále pokračujete po zelené na rozcestí Lázně, ze kterého po modré dorazíte zpátky k Dianě.

 • Délka: 20 km
 • Převýšení: 709 m
 • Občerstvení na trase: ano

Kolínská bouda (Krkonoše)

Ideální polohou pro toulky podzimní přírodou našich nejvyšších hor se pyšní Kolínská bouda mezi Janskými Lázněmi a Pecí pod Sněžkou. Nadmořská výška 1 117 m a množství značených turistických tras v okolí z ní činí ideální místo pro všechny milovníky horské turistiky.

podzimni-svatky-03-krkonose.jpg

Tip na výlet z Kolínské boudy

Po červené se z Kolínské boudy vydejte téměř na vrchol Černé hory (1 299 m), cestou si nezapomeňte projít naučnou stezku Černohorské rašeliniště. Na Černé hoře vás čeká vyhlídka z rozhledny a občerstvení v horní stanici lanovky. Po žluté pak sejdete prudké západní úbočí a po modré se vrátíte zpět nad Kolínskou boudu.

 • Délka: 13 km
 • Převýšení: 453 m
 • Občerstvení na trase: ano

Srní (Šumava)

Uprostřed národního parku, v obci s příznačným názvem Srní najdete stejnojmenný hotel, ze kterého se rychle dostanete na nejpopulárnější místa Šumavy. Z hotelu Srní není daleko Modrava, Antýgl, údolí Křemelné, Prášilské jezero, Poledník, Turnerova chatu nebo Čeňkova pila. A všude je tak krásně…

podzimni-svatky-04-sumava.jpg

Tip na výlet z hotelu Srní

Kousíček od hotelu Srní vede žlutá turistická značka a po ní se dáte směrem na Modravu. Chvíli půjdete po rušné silnici, ale až z ní odbočíte, ocitnete se u naučné stezky Vlčí výběh (projít si ji je povinnost). Po žluté pak dále pokračujete na Klostermannův most přes Vydru. Zde se po červené pustíte do mírného stoupání proti proudu potoka a kolem geologické expozice u Informačního střediska Rokyta a podél Vchynicko-tetovského plavebního kanálu dojdete na rozcestí Rokyta. Od něj se dáte po žluté na Tříjezerní slať a dále po modré (notnou část opět podél kanálu) přijdete zpět k hotelu.

 • Délka: 19 km
 • Převýšení: 367 m
 • Občerstvení na trase: ano

Svratka (Vysočina)

Říká se, že Českomoravská vrchovina je po celý rok skoro pořád stejná – melancholicky usměvavá, pastelově zabarvená a otevírající náruč všem milovníkům toulek malebnou, typicky českou krajinou. A hotel Svratka leží přímo v jejím srdci, abyste to měli k okolním turistickým zajímavostem co nejblíže.

podzimni-svatky-05-vysocina.jpg

Tip na výlet z hotelu Svratka

Z hotelu Svratka se dejte po blízké červené k loveckému zámečku Karlštejn. Od něj pokračujte po modré kolem skalních útvarů Zkamenělý zámek, Velké Perničky a Čtyři palice až na rozcestí Křižánky – bus. Zde přejděte na zelenou a poté na rozcestí U Nebožítka na žlutou. Ta vás dovede do obce Svratka a červená značka z náměstí zpět až k hotelu.

 • Délka: 16 km
 • Převýšení: 316 m
 • Občerstvení na trase: ano

Studánka (Orlické hory)

Velice příjemný hotel Studánka cílí na příznivce aktivního životního stylu se zaměřením na sport. Leží v klidném prostředí nedaleko Rychnova nad Kněžnou a vedle krytého bazénu s vodními lehátky, tenisového kurtu či minigolfu nabízí i trasy pro nordic walking a unikátní pivní stezku i cyklostezku.

podzimni-svatky-06-orlicke-hory.jpg

Tip na výlet z hotelu Studánka

Autem dojedete z hotelu Studánka do Říček v Orlických horách (cca 25 minut). Modrá vás povede pořád do kopce až pod Anenský vrch s rozhlednou, ke které posledních pár set metrů došlápnete po červené. Po ní budete pokračovat až na tvrz Hanička. Po prohlídce pevnosti sejdete po přístupové silnici trochu dolů a odbočíte doprava k rozcestníku Plachta. Po neznačených lesních pěšinách sejdete zpět do Říček k autu.

 • Délka: 16 km
 • Převýšení: 444 m
 • Občerstvení na trase: ano

Tatra (Beskydy)

Všude kolem jenom zelené kopce – a uprostřed nich, mezi obcemi Karolinka a Velké Karlovice, vás uvítá moderní, avšak do okolní krásné horské krajiny citlivě zasazený hotel Tatra. Poloha k objevování tajemství Beskyd a Javorníků jako stvořená – včetně toulek až do sousedního Slovenska.

podzimni-svatky-07-beskydy.jpg

Tip na výlet z hotelu Tatra

Od hotelu Tatra sejděte k rozcestníku Velké Karlovice – most a nechte se vést zelenou přes slovenskou hranici až do sedla Bukovina. Z něj půjdete kolem rozhledny Stracenec do dalšího sedla Gežov. Další zelená vás zavede k rozcestníku Podťaté, ze kterého dojdete po modré do Velkých Karlovic. Vesnicí budete dále pokračovat, dokud se nedostanete na silniční křižovatku přímo pod hotelem.

 • Délka: 23 km
 • Převýšení: 626 m
 • Občerstvení na trase: ne

Fotogalerie

Jizerské hory
Jizerské hory
[290x217 21 KB]
Jeseníky
Jeseníky
[290x217 10 KB]
Krkonoše
Krkonoše
[290x217 9 KB]
Šumava
Šumava
[290x217 16 KB]
Vysočina
Vysočina
[290x217 16 KB]
Orlické hory
Orlické hory
[290x217 11 KB]
Beskydy
Beskydy
[290x217 9 KB]

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!