verze pro tisk

Zajímavá místa Vysočina, aktivity, příroda, památky

14. říjen 2020

Co dělat na Vysočině, když je hezky, pod mrakem nebo si chcete dopřát pořádný výšlap přírodou? Kam na výlet na Vysočině, trávíte-li v regionu na pomezí Čech a Moravy dovolenou? Inspirujte se v našem přehledu zajímavostí a atrakcí, které musíte vidět na Vysočině.

Kraj Vysočina se rozkládá uprostřed České republiky mezi krajem Středočeským (severozápadně), Pardubickým (severně), Jihomoravským (jihovýchodně) a Jihočeským (jihozápadně). Na dvě pomyslné poloviny (severní a jižní) ho rozděluje dálnice D1. Žije zde kolem 500 tisíc obyvatel, správním střediskem je Jihlava. Valnou část jeho území pokrývá Českomoravská vrchovina, pramení zde význačné řeky Svratka a Sázava.

Kulturní, architektonické a historické památky na Vysočině

Jaroměřice nad Rokytnou – barokní zámek s chrámem sv. Markéty a rozlehlým zámeckým parkem náleží mezi povinné výlety autem na Vysočině.

Lipnice nad Sázavou – řadí se mezi jedno z nejmocnějších českých šlechtických sídel a významné hrady a zámky na Vysočině.

Telč – díky renesančnímu zámku a historickému centru chráněnému hradbami, branami, rybníky a vodními příkopy patří tzv. Moravské Benátky mezi trojici památek UNESCO v kraji Vysočina.

Třebíč – židovská čtvrť ve čtvrti Zámostí a bazilika sv. Prokopa z ní dělají druhou lokalitu Vysočiny na seznamu UNESCO.

Ždár nad Sázavou – pyšní se poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého (UNESCO), zámkem, tvrzí, klášterem či kostelem Nejsvětější Trojice.

Zábavní parky, lázně a zoo Vysočiny

Draxmoor – strašidelný zámek spadající do zábavního parku Šikland, ovšem fungující na samostatné adrese v Dolní Rožínce, pořádně vyděsí všechny milovníky čertů, upírů, draků a jiných monster.

Eden – zábavní centrum u Bystřice n. P. kombinuje Panský dvůr, Ekopavilon a Horácký skanzen s lidovými stavbami a ukázkou řemesel, navazuje na něj pohádková alej Lužánky a Park miniatur.

Outdoor Resort Březová – nevíte-li, kde prožít den s dětmi na Vysočině, vyzkoušejte největší zážitkový park v ČR s množstvím aktivit pro všechny věkové kategorie.

Šikland – nejznámější zábavní park Vysočiny se honosí podtitulem „největší přírodní zábavní areál v ČR“ a zahrnuje westernové městečko Šiklův Mlýn a motosport military off-road areál.

Zoo Jihlava – ideální místo, kam s dětmi na Vysočině, představuje zoologická zahrada hned vedle historické centra krajské metropole.

Rozhledny na Vysočině

Fajtův kopec – elegantní rozhledna s automatickou pokladnou a výškou 36 metrů se vypíná nad Velkým Meziříčím.

Horní les – jednu z nejlepších vyhlídek Vysočiny nabízí ocelová konstrukce telekomunikační věže nad vodní nádrží Vír I.

Mařenka – nádherná rozhledna podle návrhu architekta M. Fraňka s úchvatným výhledem do okolí, který se otevře po zdolání vřetenovitého schodiště v kovové konstrukci.

Oslednice – krajinu kolem Telče odhaluje vyhlídková plošina ve výšce 31 metrů z roku 2000 na kopci stejného jména.

Rosička – pohledem na Českomoravskou vrchovinu, Posázaví, Žďárské vrchy nebo Železné hory se můžete kochat z rozhledny poblíž Žďáru n. S.

Krásná příroda Vysočiny

Čtyři palice – skalní útvar o délce 50 m a výšce 33 m tvoří 3 skalní bloky (Děvín, Paličatá, Tvrz) a skalní hřeben Opomenutá v přírodní rezervaci stejného jména, jedna z přírodních zajímavostí Vysočiny.

Devět skal – nejvyšší bod (836 m) Žďárských vrchů mezi Hlinskem a Novým Městem na Moravě lze doporučit mezi výlety s dětmi na Vysočině.

Javořice – nejvyšší hora Vysočiny a Českomoravské vrchoviny leží 9 km od Telče a včetně televizního vysílače dosahuje nadmořské výšky 1 003 m.

Sedlická přehrada – vodní dílo na řece Želivce z roku 1927 patří mezi romantická místa Vysočiny, zvláště zásluhou elegantní kamenné hráze.

Velké Dářko – největší rybník Vysočiny, protéká jím řeka Sázava a slouží k rekreačním účelům (koupání, jachting, windsurfing, dračí lodě).

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!