
Třebíč, jihomoravská památka UNESCO
24. leden 2021V dobách své největší slávy to bylo po Olomouci a Brně nejvýznamnější moravské město, dnes Třebíč představuje mimořádné turistické lákadlo. Třebíčská židovská čtvrť, jedna z největších v Evropě, je plná úzkých uliček, starých domů či klenutých průchodů. Platí za jedinou židovskou památku samostatně zapsanou na seznamu UNESCO mimo Izrael.
Třebíč se nachází na Moravě v jihovýchodní části kraje Vysočina. Leží na řece Jihlavě zhruba 30 km od krajského města Jihlavy a asi 60 km západně od Brna v nadmořské výšce kolem 400 m. Jižně od něj se táhne Jevišovická pahorkatina, severně se zvedá Křižanovská vrchovina. Dobré dopravní spojení zajišťují nedaleká dálnice D (sjezd č. 146 u Velkého Meziříčí) a hlavní silnice č. 38 z Jihlavy do Znojma.
Historie a památky Třebíče
Dějiny Třebíče se začaly psát založením benediktinského kláštera v roce 1101 (na jeho nyní stojí třebíčský zámek), první písemná zmínka pochází z roku 1277 (listina opata Martina), k povýšení na město došlo roku 1335 (markrabětem Karlem). Židé se zde začali usazovat již ve středověku, židovský hřbitov byl založen v 17. století, roku 1931 se z židovského města stala čtvrť Zámostí.
Zámostí – třebíčská židovská čtvrť – společně s bazilikou sv. Prokopa patří k nejhodnotnějším památkám Třebíče a od roku 2003 tvoří součást seznamu světového dědictví UNESCO. K dalším pamětihodnostem se řadí Karlovo náměstí (jedno z největších v ČR), městská věž u kostela sv. Martina z Tours nebo kaple sv. Jana Nepomuckého na vrcholu Strážné hory.
Důležité informace o Třebíči a odpovědi na otázky
- Přístupnost: autem, autobusem, vlakem
- Nadmořská výška: 400 m n. m.
- Poloha: 49°12′54″ s. š., 15°52′54″ v. d.
- Webové stránky: Třebíč
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!