verze pro tisk

Zlín není zlý, ale krásný

19. únor 2014

Město Zlín má za sebou poměrně zajímavou historii. Především tu moderní, vždyť až do konce 19. století to bylo nepříliš významné valašské městečko. Pak však přišel rok 1894, Tomáš Baťa tady založil stejnojmennou obuvnickou fabriku a začal strmý růst.

Baťové významně investovali nejen do rozvoje svých podniků, ale i do samotného města. Proto je dnes Zlín, v letech 1949 až 1990 přejmenovaný na Gottwaldov, především ukázkou vývoje moderní architektury uplynulých více než sto let. Symbolem meziválečného funkcionalistického stylu jsou baťovské domky a „mrakodrap“ zvaný Jednadvacítka.

Co vidět ve Zlíně

Ve Zlíně najdeme také Městské divadlo, Krajskou galerii výtvarného umění a Muzeum obuvi. V místním zámku sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jemuž dominují expozice věnované cestovatelům Zikmundovi s Hanzelkou. Zdejší filmové ateliéry prosluly tvorbou pořadů pro děti, není divu, že se tu koná známý filmový festival. Na okrajích města stojí hrad Malenovice a zoologická zahrada.

Prohlídku Zlína, umocněnou jeho umístěním na svazích začínajících kopců Bílých Karpat a Hostýnských vrchů, můžete začít v informačním středisku. Zde se dozvíte i o řadě kulturních a společenských akcích, které ve městě probíhají.

Důležité informace o Zlíně a odpovědi na otázky

  • Nadmořská výška: cca 230 m
  • Dostupnost: autem (D55, silnice I/49), vlakem, autobusem
  • Poloha: 49°13′59″ s. š., 17°40′1″ v. d.
  • Webové stránky

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!