verze pro tisk

Rožnov pod Radhoštěm – skanzen

24. říjen 2022

Rožnov pod Radhoštěm se chlubí úchvatnou krajinou v okolí, která svádí k mnoha výletům. Jeho největší atrakcí ovšem zůstává skanzen Valašské muzeum v přírodě.

Město Rožnov pod Radhoštěm se rozkládá pod vrcholky Beskyd v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Prochází jím hlavní silnice E442 (č. 35) z Hranic na Moravě na přechod Bumbálka u hranice se Slovenskem. Končí zde železniční trať z Valašského Meziříčí.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

První zmínku o Rožnovu pod Radhoštěm najdete v listině jeho zakladatele, olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku z roku 1267. K největším památkám města patří kostel Všech svatých, evangelický kostel a pomník T. G. Masaryka na náměstí. Skanzen Valašské muzeum v přírodě nabízí valašskou dědinu, kostel sv. Anny, dřevěné městečko, větrný mlýn a jiné stavby. Leží na svazích Karlova kopce s nádhernou Jurkovičovou rozhlednou.

Přímo nad Rožnovem se vypínají legendární hory Radhošť (1 129 m n. m.) s kaplí sv. Cyrila a Metoděje, Radegast (1 106 m n. m.) se sochou pohanského boha hojnosti Radegasta a Velký Javorník (917 m n. m.) s rozhlednou. Lyžařské středisko Pustevny s Jurkovičovou chatou Libušín a blízkou Stezkou Valaškou je dosažitelné po silnici z nedaleké Horní Bečvy.

Důležité informace o Rožnovu pod Radhoštěm a odpovědi na otázky

  • Otevírací doba skanzenu: celoročně
  • Vstupné: 120 Kč
  • Nadmořská výška: 378 m
  • Dostupnost: autem, vlakem
  • Poloha: 49°27′39,92″ s. š., 18°8′53,81″ v. d.
  • Webové stránky

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!