verze pro tisk

Lyžování a ubytování v Jizerských horách

23. leden 2023

Zdaleka u nás nejsou nejvyšší, ani nejrozsáhlejší, přesto se těší mimořádné popularitě. Jizerské hory patří k oblíbeným regionům pro lyžování a další zimní radovánky. Inspirujte se tipy na ski areály a kvalitní ubytování v Jizerských horách.

Proč si Jizerky získaly tolik příznivců? Možná pro svou pohodu, klid a skvělé podmínky pro rodiny s dětmi, možná díky své snadné dostupnosti z Prahy. Z hlavního města jste v Jizerských horách po dálnici D10 během hodinky, což se o sousedních Krkonoších ani zdaleka říci nedá…

Lyžování v Jizerkách zima 2022/3

Mírný profil bez hlubokých údolí a vysokých vrcholů předurčuje Jizerky, spadající do Libereckého kraje, především k běžeckému lyžování. Nikoliv náhodou se právě tady každý rok běhá slavná Jizerská padesátka, okružní závod z Bedřichova po takzvané Jizerské magistrále.

Průměrná nadmořská výška jizerských středisek mezi 700 a 800 metry zajišťuje – s výjimkou extrémního nedostatku sněhu – kvalitní podmínky i sjezdovým lyžařům. Prim tady hrají tři areály, Tanvaldský Špičák, Severák a již zmiňovaný Bedřichov. Do všech se dobře dostanete například z jabloneckého hotelu Břízky.

Lyžařské středisko Tanvaldský Špičák a ski Severák v Jizerských horách

Všechny tři spadají pod hlavičku Ski Arény Jizerky (Ski Jizerky), tudíž lze využít výhod jednotného skipasu, s nímž se dá lyžovat prakticky v celých Jizerkách. Nejjižněji umístěný lyžařský areál Tanvaldský Špičák se může pochlubit největším výškovým rozdílem mezi dolní a horní stanicí lanovek (vrchol má 810 m n. m.). Právě tady vedou nejdelší sjezdové tratě v Jizerských horách.

Méně nároční lyžaři, obzvláště rodiny s malými dětmi, si užijí ve ski areálu Severák, což je zároveň název hory (804 m n. m.) nad obcí Hrabětice. Severák provozuje celou řadu kratších vleků, jeden z nich dokonce po speciálním přemostění překonává asfaltovou silnici. Pokud chcete své ratolesti začít učit lyžovat, jedná se o ideální lokalitu.

Lyžařské středisko Bedřichov v Jizerských horách

Velmi oblíbený je i lyžařský areál Bedřichov (Ski Bedřichov). Na svazích Malinového vrchu (826 m n. m.) obsluhuje devět sjezdovek celkem sedm vleků. Nechybí ani umělé osvětlení pro večerní lyžování. Další ski areály v Jizerských horách jsou:

  • Ski areál Josefův Důl,
  • Lyžařské středisko Desná - Černá Říčka,
  • Skiareál U Čápa - Příchovice,
  • Alpine Pro areál Rejdice.

Ze severu je přístup do Jizerek komplikovanější než z jižní, „pražské“ strany. Odměnou však jsou takřka liduprázdné hory bez hord rekreantů a lyžařů. Ověřit si to můžete v lázeňském hotelu Nový Dům na Libverdě nebo v luxusním hotelu Antonie ve Frýdlantu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!