verze pro tisk

Lyžování a ubytování v Jizerských horách

14. leden 2015

Zdaleka u nás nejsou nejvyšší, ani nejrozsáhlejší, přesto se těší mimořádné popularitě. Možná pro svou pohodu, klid a skvělé podmínky pro rodiny s dětmi, možná díky své snadné dostupnosti z Prahy. Z hlavního města jste v Jizerských horách po rychlostní silnici R35 během hodinky, což se o sousedních Krkonoších ani zdaleka říci nedá…

Mírný profil bez hlubokých údolí a vysokých vrcholů předurčuje Jizerky, plně spadající do Libereckého kraje, především k běžeckému lyžování. Nikoliv náhodou se právě tady každý rok v lednu běhá slavná Jizerská padesátka, okružní závod z Bedřichova po takzvané Jizerské magistrále.

Lyžování v Jizerkách soustředěné do tří areálů

Průměrná nadmořská výška jizerských středisek mezi 700 a 800 metry zajišťuje – s výjimkou extrémního nedostatku sněhu – kvalitní podmínky i sjezdovým lyžařům. Prim tady hrají tři areály, Tanvaldský Špičák, Severák a již zmiňovaný Bedřichov. Do všech se dobře dostanete například z jabloneckého hotelu Břízky.

Všechny tři spadají pod hlavičku Ski Arény Jizerky, tudíž lze využít výhod jednotného skipasu, s nímž se dá lyžovat prakticky v celých Jizerkách. Nejjižněji umístěný Tanvaldský Špičák se může pochlubit největším výškovým rozdílem mezi dolní a horní stanicí lanovek, proto tady vedou nejdelší sjezdové tratě v Jizerských horách.

Náš tip: podívejte se, jako to vypadá s lyžováním v sousedních Krkonoších.

Méně nároční lyžaři si užijí na Severáku, což je vlastně název vrcholu nad obcí Hrabětice. V provozu je tu celá řada kratších vleků, jeden z nich dokonce po speciálním přemostění překonává asfaltovou silnici. Velmi oblíbený je i Bedřichov, na svazích Malinového vrchu obsluhuje devět sjezdovek celkem sedm vleků.

Ze severu je přístup do Jizerek komplikovanější než z jižní, „pražské“ strany. Odměnou však jsou takřka liduprázdné hory bez hord rekreantů a lyžařů. Ověřit si to můžete v lázeňském hotelu Nový Dům na Libverdě.

Všechny jizerské hotely najdete v katalogu luxusního ubytování Libereckého kraje.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!