verze pro tisk

Hostýn – vrchol

11. leden 2023

Nejznámější kopec Hostýnských vrchů, významné poutní místo Hostýn (nadmořská výška 787 m n. m.), je už z dálky rozeznatelná hora díky bazilice stojící na jejím vrcholu. Na Hostýnu je pořád živo.

Hora Hostýn se nachází v severozápadní části pohoří Hostýnské vrchy (tzv. Rusavská hornatina) na severním okraji Zlínského kraje. Výrazně, zhruba o 350 m, převyšuje rovinu severně, ve které se rozkládá město Bystřice pod Hostýnem. Do Zlína to je vzdušnou čarou asi 15 kilometrů, do Kroměříže zhruba 20 kilometrů. Na Hostýn vede silnice (s autobusovou dopravou a regulovaným provozem osobních aut), červená a modrá turistická značka a naučná stezka Hostýnské vrchy. Na nedalekém Kelčském Javorníku se tyčí stejnojmenná rozhledna.

Co dělat na Hostýnu

Charakter Hostýna určuje jeho důležitost pro křesťanské věřící. Vypíná se na něm velkolepá barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a vedou na něm tři křížové cesty: Stará křížová cesta Svatý Hostýn, Jurkovičova křížová cesta Svatý Hostýn a meditační Cesta světla. Nechybí kaple Božího hrobu, kaple sv. Jana Sarkandra, vodní kaple a Svatohostýnské muzeum. Přímo na vrcholku se tyčí kamenná rozhledna Hostýn.

Důležité informace o Hostýnu a odpovědi na otázky

  • Nadmořská výška: 787 m
  • Dostupnost: autem, autobusem, pěšky (červená a žlutá turistická značka)
  • Poloha: 49°22′46″ s. š., 17°42′5″ v. d.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!