verze pro tisk

Olomouc, perla v srdci Hané

28. říjen 2015

Ať si kdo chce, co chce říká, Holomóc je nekorunovaným vládcem Moravy. V hanácké metropoli bylo již roku 1063 ustaveno biskupství, do třicetileté války to bylo největší moravské město, v dalších staletích se tu postupně usídlilo armádní velení. Dnes je sídlo Olomouckého kraje a arcibiskupství stále jedním z největších a nejdůležitějších měst republiky – a také nejkrásnějších.

Dědictví minulosti činí z Olomouce skutečnou českou památkovou velmoc. Stačí projít se po Horním náměstí se slavným orlojem na budově radnice, několika nádhernými kašnami (Ariónova, Caesarova a Herkulova) a sloupem Nejsvětější Trojice, zařazeným na seznam světového dědictví UNESCO.

Přemyslovská derniéra na Moravě

Z dalších magnetů historického centra, obehnaného z jedné části zbytky hradeb a z druhé pásem parků, jimž dominuje výstaviště Flora, vyčnívá arcibiskupský dóm svatého Václava. Právě v něm je pohřben poslední z Přemyslovců, český král Václav III., který byl v Olomouci zavražděn roku 1306. Daleko sem není z luxusního hotelu Alley, vybudovaného v dosahu starobylého centra.

Za prohlídku rozhodně stojí také rozsáhlý areál Olomouckého hradu, bývalý premonstrátský klášter Hradisko, secesní vila Primavesi a gotický kostel svatého Mořice. Na jeho věž můžete vystoupat a odměnou vám bude nádherný rozhled na celé město, Jeseníky, Beskydy a další místa naší krásné vlasti. Komfortní hotely mimo historické jádro jsou mimo jiné Trinity a Lafayette.

Ubytování v Olomouci je nadosah pamětihodnostem

Olomouc se také pyšní řadou skvostných paláců, jako je Petrášův, Edelmannův či Zdíkův, katedrálou svatého Václava s kryptou a Loretánskou kaplí, univerzitou nebo malebnou zoologickou zahradou na Svatém Kopečku. Za nákupy se můžete vydat do obchodních galerií Moritz a Šantovka v centru, OC Haná či Olomouc City, v jehož blízkosti najdete další kvalitní ubytování v podobě hotelu Prachárna.

Z Olomouce to není daleko do Brna, kde najdete další možnosti zábavy a zajímavého trávení volného času.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!