verze pro tisk

Rožnovská Bečva – pramen

14. leden 2023

Na první pohled ta studánka vypadá hodně nenápadně. Ve skutečnosti dřevěná stříška ukrývá pramen Rožnovské Bečvy, jedné z dvojice zdrojnic jedné z nejvýznamnějších moravských řek.

Rožnovská Bečva (zvaná také Dolní Bečva) pramení vysoko v horách – na severním úbočí hory Vysoká (s výškou 1 024 m jediná tisícovka Vsetínských vrchů i celé Hostýnsko-vsetínské hornatiny) v nadmořské výšce 950 m. Je to na severovýchodním okraji Zlínského kraje asi 4 km od státní hranice se Slovenskem a 6 km od obce Horní Bečva. Do Zlína to je vzdušnou čarou asi 55 kilometrů, do Kroměříže zhruba 70 kilometrů. K pramenu vede silnice odbočka z červené turistické značky.

Výlet od pramene Rožnovské Bečvy

Pramen Rožnovské Bečvy má podobu korýtka krytého nevelkou dřevěnou stříškou a jednoduchým nápisem „Pramen Bečvy“. Potůček dále teče v opačném směru než červená značka, zhruba v nadmořské výšce 700 m podtéká silnici I/35 a míří dále přes vodní nádrž Horní Bečva do údolí, kterým odděluje Moravskoslezské Beskydy (severně) a Vsetínskou hornatinu (jižně).

Důležité informace o pramenu Rožnovské Bečvy a odpovědi na otázky

  • Nadmořská výška: 950 m
  • Dostupnost: pěšky (červená turistická značka)
  • Poloha: 49°24′24,7″ s. š., 18°21′53,4″ v. d.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!