verze pro tisk

Vojenské památky v obci Tvarožná

17. listopad 2016

Ve vísce Tvarožná, nacházející se zhruba 14 kilometrů východně od Brna, najdete hned několik zajímavých památek, které se vztahují k bitvě tří císařů u Slavkova. První z nich uvidíte na místním obecním úřadě. Zajímavé dioráma památného Napoleonova triumfu zhotovila rakouská skupina „Deutschmeister Schützenkorps“ a roku 1990 ho darovala ho obci.

Před úřadem ve Tvarožné je také umístěna pamětní deska „Obětem bitvy tří císařů“, která pro změnu pochází z roku 1993. Jedinečnou vzpomínkou na slavkovskou bitvu je i kopie malého francouzského osmiliberního kanónu Gribeauval.

Portréty tří veteránů bitvy u Slavkova

Na vršku Santon za Tvarožnou najdete na pitoreskní kapličce portréty tří francouzských velitelů, stvořené zdejším rodákem Vladimír Drápal. Prvním z nich je potomek gruzínských carů, generálporučík kníže Petr Ivanovič Bagration, který stál v čele spojeneckých útvarů na pravém křídle severní části slavkovského bojiště.

Druhým velitelem na stěně kaple je generál Michal Marie Claparede, který pro změnu velel obraně kopce Santon. Na třetím a poslední obrazu je brigádní generál  Jean-Marie Mellon Valhubert, jediný takto vysoce postavený francouzský důstojník, který u Slavkova padl.

Zajímají-li vás vojenské památky z velké slavkovské bitvy, navštivte též nedalekou Telnici. V okolí Tvarožné vás čeká řada možností luxusního ubytování v Jihomoravském kraji. Vyberte si v našem katalogu komfortní hotel podle svých potřeb a podnikněte si výlet do Tvarožné!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!